شماره : 1213
4 / 3 / 1403 - 8:47

روایت بانک جهانی از کارنامه موفق رییسی در اقتصاد بانک جهانی به ارائه جدیدترین

بانک جهانی به ارائه جدیدترین ارزیابی خود از عملکرد اقتصاد ایران پرداخته که از کارنامه موفق دولت آیت‌الله رئیسی در حوزه اقتصاد خبر می‌دهد.؛

به گزارش ایلام۲۴ ؛ بانک جهانی در گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران به بررسی عملکرد دولت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی پرداخته و از کارنامه موفق وی در عرصه اقتصاد خبر داده است.

در این گزارش آمده است که اقتصاد ایران به‌رغم تداوم تحریم‌های اقتصادی و تشدید شرایط نامطمئن ژئوپلیتیک به رشدی پایدار طی چهار سال گذشته رسیده است. درحالی‌که بخش نفت به این رشد کمک کرده، بخش غیرنفتی به‌ویژه خدمات و صنعت، موتور اصلی رشد اقتصادی بوده است.

بخش تولید به سمت تأمین نیازهای داخلی سوق داده شده و این امر تا حدودی اثر تحریم‌های مالی و تجاری و محدودیت دسترسی به منابع ارزی را خنثی کرده است. بخش اشتغال نیز اخیراً به سطح قبل از بحران کرونا رسیده است. سیاست‌های مالی جدید به‌ویژه در زمینه تأمین اجتماعی و انتقال یارانه نقدی تا حدودی از اثرات شوک‌های خارجی بر سطح زندگی اقشار آسیب‌پذیر کاسته و به رشد پایدار اقتصاد کمک کرده است.

رشد اقتصادی ۵.۱ درصد و بیکاری ۷.۶ درصد شد

بانک جهانی به جزئیات موفقیت دولت آیت‌الله رئیسی در اقتصاد ایران اشاره کرده و نوشته است: رشد اقتصادی ایران در نیمه نخست سال ۲۴-۲۰۲۳ عمدتاً در نتیجه عملکرد بخش نفت و خدمات به ۵.۱ درصد رسیده است. ارزش افزوده بخش نفت به دلیل کمبود عرضه در بازار جهانی و موفقیت دولت سیزدهم در بازاریابی برای صادرات به ۱۷.۱ درصد رسیده است. بخش غیرنفتی نیز رشد قوی ۳.۸ درصدی داشته که باعث شد اشتغال به سطح قبل از بحران کرونا برسد. ایجاد اشتغال ۲.۹ درصد رشد کرد و نرخ بیکاری به ۷.۶ درصد رسیده که رکورد جدیدی است.

درآمد کمتر از حد انتظار دولت در هفت‌ماهه آوریل تا اکتبر ۲۰۲۳ باعث شد دولت در هزینه‌های خود اولویت‌بندی کند. تنها ۷۲ درصد درآمدهای بودجه در این دوره محقق شد. در این دوره به دلیل افت قیمت نفت تنها نیمی از درآمد نفتی پیش‌بینی‌شده محقق شد.

نرخ تورم به زیر ۴۰ درصد رسید

در ۱۱ ماهه سال ۲۴-۲۰۲۳ نرخ تورم کاهش یافت اما همچنان بالای ۴۰ درصد باقی ماند. کاهش تورم در این دوره ناشی از کاهش انتظارات تورمی، امیدواری‌ها به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌های پولی انقباضی بوده است. نرخ تورم در این دوره ۴۱.۴ درصد بوده است. بانک مرکزی برای مهار تورم اقداماتی انجام داد از جمله اینکه ناترازی بانک‌ها را محدود کرد، الزامات ذخیره بانک‌های پرریسک را افزایش داد و نرخ بهره و سپرده بانکی را بالا برد.

دولت رئیسی ۶.۵ میلیون نفر را از خط فقر بالا کشید

بین سال‌های ۲۱-۲۰۲۰ و ۲۳-۲۰۲۲ با احیای اقتصاد، فقر در کشور کاهش یافت. طی دو سال، نرخ فقر بر اساس خط درآمدی ۶.۸۵ دلار در روز ۷.۴ درصد کاهش یافت و به ۲۱.۹ درصد در سال ۲۳-۲۰۲۲ رسید. یعنی ۶.۵ میلیون نفر از این خط فقر بالا کشیده شدند. جمعیتی که در زیر خط فقر درآمدی ۳.۶۵ دلار در روز قرار داشتند نیز ۲.۲ درصد کاهش یافت و به ۳.۸ درصد از کل جمعیت کشور رسید.

نابرابری در ایران کمتر و ضریب جینی به ۳۴.۸ درصد کاهش یافت

بین سال‌های ۲۱-۲۰۲۰ و ۲۳-۲۰۲۲، چهار دهک پایین رشد مصرف بیشتری را در مقایسه با ۶ دهک بالایی تجربه کردند که به معنای کاهش نابرابری در کشور است. ضریب جینی از ۳۵.۸ درصد به ۳۴.۸ درصد کاهش یافت. ترکیبی از افزایش دستمزدها، افزایش اشتغال و توزیع یارانه نقدی به رشد مصرف و کاهش فقر در ایران کمک کرده است.

این گزارش در ادامه به برخی مشکلات ساختاری اقتصاد ایران اشاره کرده و نوشته است: اقتصاد ایران همچنان با شوک‌های ساختاری مواجه است که بر روند توسعه پایدار کشور تأثیر می‌گذارد. تحریم‌ها انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری برای رشد تولید و بهره‌وری را محدود کرده است.

یارانه‌های انرژی و پایین نگه‌داشتن قیمت کالاهای دیگر باعث ایجاد عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و مصرف بی‌رویه شده و این مسئله بار مالی سنگینی را بر دولت تحمیل کرده و به ضرر محیط‌زیست تمام شده است. فرصت‌های شغلی محدود و تورم بالا بر قدرت خرید مردم تأثیر گذاشته است. تخمین زده می‌شود ۴۰ درصد خانوارها در وضعیت آسیب پذیری قرار داشته باشند به این معنی که اگر شوکی را تجربه کنند وارد وضعیت فقر شوند.

 

پیرشدن تدریجی جمعیت، مهاجرت نیروی ماهر و کاهش نرخ تورم نه‌تنها بر رشد اقتصادی تأثیر می‌گذارد؛ بلکه صندوق‌های بازنشستگی را نیز تحت‌فشار قرار می‌دهد. چالش‌های مالی مثل کمبود سرمایه بخش بانکی و کمبود نقدینگی دورنمای رشد اقتصادی بخش خصوصی را محدود می‌کند.

 

نرخ تورم به روند نزولی خود ادامه می‌دهد

 

این گزارش با ترسیم چشم‌انداز اقتصاد ایران ادامه داد: انتظار می‌رود رشد اقتصادی به ۲.۸ درصد در سال‌های ۲۰۲۴-۲۵ و ۲۶-۲۰۲۵ برسد. رشد قابل توجه تولید و صادرات نفت که در سال ۲۴-۲۰۲۳ شاهد بودیم در این دوره تعدیل می‌شود و این مسئله بر بخش غیرنفتی نیز تأثیر می‌گذارد. تقاضای ضعیف جهانی، تحریم‌ها، کمبود انرژی، محدودیت‌های نقدینگی، کاهش سرمایه گذاری وتنش های ژئوپلتیک بر این چشم انداز تأثیر می‌گذارند. نرخ تورم به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

 

تراز حساب‌های جاری در وضعیت مازاد قرار دارد که به نظر می‌رسد مازاد تراز این حساب‌ها تحت تأثیر کاهش قیمت‌های جهانی و رقابت در بازار بین المللی به تدریج کاهش یابد. پیش بینی می‌شود فقر به روند نزولی خود البته با شیب کمتر ادامه دهد. جمعیت فقرا در خط درآمدی ۶.۸۵ دلار ۳ درصد دیگر طی سه سال آینده کاهش می‌یابد.

 

منبع:مهر

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1213 توسط ilam24 و در روز جمعه 4 خرداد 1403 ساعت 08:47:09
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1210
29 / 2 / 1403 - 8:09

مقاومت سرباز ایلامی در ۲۲ روز محاصره

به گزارش ایلام۲۴ ، به نقل از ایلام زمین ؛ در اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۵۹، بخشی از شهر سنندج، به تصرف ضدانقلاب درآمد تا به زعم و باور غلطشان، یک دولت دیگر راه‌اندازی کنند؛ تعدادی از نیروهای پاسدار، ارتش و پیشمرگان مسلمان کُرد با دیدن این اتفاق، در محل «باشگاه افسران» به دلیل اشرافیت به

به گزارش ایلام۲۴ ، به نقل از ایلام زمین ؛ در اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۵۹، بخشی از شهر سنندج، به تصرف ضدانقلاب درآمد تا به زعم و باور غلطشان، یک دولت دیگر راه‌اندازی کنند؛ تعدادی از نیروهای پاسدار، ارتش و پیشمرگان مسلمان کُرد با دیدن این اتفاق، در محل «باشگاه افسران» به دلیل اشرافیت به منطقه مستقر ‌شدند و دفاع‌شان از این نقطه شروع شد.

نیروهای ضد انقلاب وقتی متوجه ‌شدند که نقطه حساس و تعیین‌کننده‌ای را از دست دادند، همه توان و تلاش‌شان را در اطراف این مقر متمرکز کردند، براساس شنیده‌ها نزدیک به ۲ هزار نیروی ضدانقلاب از گروهک‌های کومله، دموکرات، چریک‌های فدایی خلق، اقلیت، اکثریت، پیکار، رنجبران، و ده‌ها گروه مزدور دیگر که در آن زمان در شهر سنندج مقر داشتند، همه کنار هم قرار گرفتند تا «باشگاه افسران» را از دست برادران رزمنده بگیرند.

کمتر از ۵۰ نفر نیروی با اعتقاد و با ایمان، در مقابل ۲ هزار نفر ضدانقلاب بودند. از صبح تا شب ضدانقلاب به باشگاه افسران آتش می‌ریخت. شب هم شروع به تبلیغات روانی و جنگ روانی می‌کرد که «بیایید تسلیم شوید امشب شب پایانی شما است؛ امشب می‌آییم شما را سر می‌بُریم» اما برادرانمان در این مکان و در محاصره‌ای ۲۲ روزه مقاومت ‌کردند و وقتی ضدانقلاب ناامید ‌شد و ‌فهمید نمی‌تواند این نقطه را بگیرند، دست به محاصره نیروها ‌زد

در ماجرا محاصره افسران باشگاه سنندج یک از فرزندان غیور استان ایلام نیز حضور نقش آفرین و تاثیرگذار داشته است یدالله عبدی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است و در راه دفاع از اسلام و کشور عزیزمان ایران به افتخار جانبازی نیز نائل شده است عبدی در گفتگو با خبرنگار ایلام زمین از خاطرات آن روزها برای ما میگوید؛ در سال ۱۳۵۸ به عنوان سرباز وظیفه ، افتخار حضور در جبهه ها را بدست آوردم. برای گذراندن دوره آموزشی به مرکز پادگان ۰۴ بیرجند اعزام و پس ازگذراندن دوره آموزش نظامی به لشکر ۲۸ سنندج منتقل و در گروهان دژبان مشغول به خدمت شدم.

 

عبدی در ادامه اضافه کرد: غروب روز ۳۰ دیماه ۱۳۵۸ فرمانده گروهان دژبان لشکر ۲۸ سنندج اعلام کرد به تعدادی نیروی داوطلب و از جان گذشته نیاز داریم که‌ در باشگاه افسران سنندج مستقر شوند. در آن زمان بنده به اتفاق ۲۴ نفر دیگر اعلام آمادگی کردیم. فرمانده گروهان بعد از اعلام امادگی ما و اشتیاق برای حضور در باشگاه افسران، مجدد به ما تاکید کرد و گفت : به دلیل بحرانی بودن وضعیت و حضور نیروهای ضد انقلاب در این منطقه قطعا خطرات و تهدیدات زیادی برای شما وجود خوهد داشت. وصیت نامه به همراه داشته باشید چون هر آن احتمال شهادت وجود دارد ، ما هم تمام شرایط را پذیرفتیم و با دریافت پنج خشاب فشنگ ، یک قبضه اسلحه ژسه و لباس رزم به همراه دو کادر نظامی و دو نفر افسر ، سوار بر ماشین و در محل باشگاه افسران مستقر شدیم ، پس از گذشت چند روز از گردان ۱۱۶ هم تعدادی سرباز به همراه مقدار زیادی مهمات به ما پیوستند و شروع به ساختن سنگر کردیم ، باشگاه افسران درمرکز شهر در یک بلندی که مشرف به شهر بود قرار داشت. و یک دژ محکم در مقابل دشمن بود

عبدی در ادامه به خبرنگار ما گفت : غروب روز ۱۳۵۹/۰۱/۲۸ فرمانده پادگان سرتیپ شهید نصرت زاد به باشگاه افسران وارد شد. در آسایشگاه همه را جمع و شروع به صحبت کرد و گفت : شما ها چشم و چراغ لشکر ۲۸ هستید و ما به شما خیلی امیدوار هستیم.

 

او در ادامه گفت: یک ستون ارتشی در حال حرکت از مشهد به سمت کردستان است. و باید شما به محض ورود این ستون به شهر سنندج آنها را به سمت لشکر هدایت کنید. ما دستورات را دریافت و آماده شدیم. اما متاسفانه بواسطه نیروهای نفوذی و خبرچین ، اطلاعاتی به گروهکها و ضدانقلاب رسیده بود که ستون در راه سنندج است. ضدانقلاب بعد از متوجه شدن این موضوع به نیروهای مزدور خود دستور داد که اطراف شهر سنندج و همچنین خیابانهای ورودی را با سنگ و کلوخ مسدود کنند تا نیروهای نظامی وارد شهر نشوند. و همین کار را هم انجام دادند. و مانع ورود این ستون شدند. چهار بامداد صبح روز بعد فرمانده پادگان به همراه نیروها، ستون را از جاده کمربندی شرق سنندج به سمت سقز حرکت میدهد. که نیروهای ضد انقلاب ، دمکرات و کومله مجدد باخبرمیشوند و درگیری شروع میشود. که متاسفانه تعداد زیادی از نیروها به شهادت میرسند و افراد باقی مانده در شهر سقز مستقر میشوند. در مسیر برگشت نیز افراد دشمن با لباس نظامی کمین می کنند و به محض ورود نیروها با آنها درگیر میشوند و تعدادی از آنها به درجه رفیع شهادت نائل می شوند. و اما در این سوی داستان ما به همراه همرزمانان در باشگاه افسران به محاصره ضد انقلاب ، کومله و دمکرات گرفتار شدیم.

 

این ایثارگر غیور ایلامی در ادامه این گفتگو عنوان کرد: در اردیبهشت ۵۹ به محاصره سخت دشمن افتادیم و حتی نانی برای خوردن نداشتیم از #نان_خشکه_کپک_زده_ی ماه های گذشته که داخل صندوق چوبی که گربه ها مدام به آن سرک میکشیدند مصرف میکردیم. شبانه با سینه خیز می رفتیم جیب هایمان را از آن نان خشکه ها پر می کردیم و برمی گشتیم.

 

پس از گذشت یک هفته که ضدانقلاب ، شاهد مقاومت ما در مقابل این سختی ها و فشارها بود تصمیم گرفت که با ریختن #سم در داخل کوله های #آب نیروهای ما را از بین ببرد که خوشبخانه لحظاتی قبل از آن در شهر اعلام شد که داخل منبع آب برای کشتن نیروهای باشگاه افسران سم ریخته شده است که ما هم متوجه این موضوع شدیم و دیگر از آن آب ها استفاده نکردیم و به ناچار شبانه از حوضی که محل شستن لباس های کثیفمان بود آب داخل قمقمه ها میکردیم و با آن رفع تشنگی میکردیم.چندین روز از این درگیری ها و محاصره ها میگذشت. و در این زمان اجازه ندادن هیچگونه کمکهای اولیه به دست ما برسد و دسترسی به مراکز درمانی نیز نداشتیم و رزمندگانی که مجروح می شدند به علت عدم دسترسی به درمان و شدت جراحات به شهادت میرسیدند. چندین بار با بیسیم از لشکر درخواست کمک کردیم که متاسفانه ،فرکانس بیسیم دست دشمن افتاده بود و مدام تکرار میکردند که کمکی‌ نیست و تسلیم شوید. چندین هلیکوپتر حامل مهمات نیز به سمت ما حرکت کردند اما بدیل آتش بالای دشمن نتوانستند زمین بنشینند وکمک‌رسانی کنند و یا اینکه دچار سانحه می شدند. ما همچنان به مقاومت و نبرد ادامه میدادیم ،

مجروحین ما بعلت خونریزی و دسترسی نداشتن به مراکز درمانی شهید می شدند و مجبور میشدیم با همان لباس و بدون غسل با #بیل های_انفرادی آنها را دفن کنیم.

 

عبدی در ادامه گفت : تصمیم گرفتیم به پاسگاه ژاندارمری که تخلیه شده بود و یک خیابان با ما فاصله داشت ‌ورود کنیم پنج نفر داوطلب شدیم که سری به مقر بزنیم تا شاید مواد غذائی پیدا کنیم شبانه داخل ژاندارمری وارد شدیم و خوشبختانه توانستیم تعداد ۴ گونی برنج ، ۵ گونی نخود ،۲ حلب روغن نباتی و ۴ حلب نفت ، و تعدادی ملافه و لباس گرم پیدا کنیم. به مقر باشگاه برگشتیم و با چوب درختان آتشی برپا کردیم و اقدام به پخت برنج کردیم و آن شب بهترین شب ما در مدت زمان محاصره بود. شب بعد برای بدست آوردن کمکهای اولیه از داخل محوطه حیاط باشگاه زمین را حفر کردیم و به داروخانه ای که سر خیابان و نزدیک باشگاه بود دسترسی پیدا کردیم و کمک های اولیه را برای مجروحان از آنجا جمع آوری کردیم.

 

درگیری و محاصره #۲۲_روز به طول انجامید هفت نفر شهید دادیم وخود بنده هم از ناحیه زانو و هم از ناحیه بینی مجروح شدم تا اینکه دستور صادر شد که ظرف ۲۴ ساعت به هر طریقی کمک برای ما ارسال شود ، و در پی این دستور ساعت ۴ بامداد ، تعداد زیادی سرباز ،پاسدار، و پیش مرگه مسلمان ، برای کمک به ما اعزام شدند که با طی مسافت ۳ کیلومتر تعدادی از آن نیروها در ساعت ده شب توانستند به ما ملحق شوند و روز ۲۳ اردیبهشت از اکثر شهرها کمک برایمان ارسال شد. و درگیرها بر علیه ضد انقلاب آغاز شد و مواضع دشمن به شدت بمباران شد. و ضد انقلاب با تلفات زیاد مجبور به فرار و ترک مقرهای خود شدند و به سمت کوه ها متواری شدند و شهر بطور کامل بدست رزمندگان اسلام افتاد و ما نیز آزاد شدیم.

منبع https://ilamzamin.ir/?p=8957

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1210 توسط ilam24 و در روز شنبه 29 اردیبهشت 1403 ساعت 08:09:39
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1201
16 / 10 / 1402 - 7:06

دبیر ستاد انتخابات استان ایلام؛

٩٨ داوطلب انتخابات مجلس در ایلام تایید صلاحیت شدند

ایلام-دبیر ستاد انتخابات استان ایلام گفت: ۹۸ داوطلب انتخابات مجلس در ایلام تایید صلاحیت شده اند.؛

به گزارش ایلام۲۴ ، فرشید زرگوش اعلام کرد: بر اساس فهرست اعلامی از سوی هیئت نظارت بر انتخابات استان که به تایید هیئت مرکزی نظارت رسیده در مجموع ۹۸ نفر برای ۲ حوزه‌ی انتخابیه دهلران و ایلام معادل ۵۳ درصد داوطلبان، تایید صلاحیت شده است.

 

وی با بیان این‌که از این تعداد ۲۱ نفر مربوط به حوزه‌ی انتخابیه دهلران و ۷۷ نفر نیز مربوط به حوزه‌ی انتخابیه ایلام است، تصریح کرد: در مرحله‌ی ثبت‌نام قطعی متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این استان ۲۲۹ نفر نام‌نویسی کرده بودند که از مرحله‌ی بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیئت‌های اجرایی تا مرحله‌ی بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیئت نظارت استان، ۳۲ نفر از داوطلبی انصراف داده و در نهایت هیئت نظارت انتخابات استان و مرکز صلاحیت ۱۸۹ نفر را بررسی کرده است.

 

دبیر ستاد انتخابات استان ایلام در ادامه یادآور شد: در مرحله‌ی بررسی هیئت نظارت بر انتخابات استان و مرکز، تعدادی از متقاضیان، فاقد شرایط ثبت‌نام از سوی هیئت نظارت بر انتخابات استان و مرکز تشخیص داده شده است.

 

زرگوش با بیان این‌که بر این اساس در فهرست اعلامی از سوی هیئت نظارت استان و مرکز، تمام سلایق‌ها و گرایش‌های سیاسی در این فهرست وجود دارد، افزود: با توجه به این‌که از همه‌ی سلایق و گرایش‌ها در حوزه‌ی تایید صلاحیت‌های داوطلبان نمایندگی مجلس شوری اسلامی در استان وجود دارد، زمینه برای ایجاد فضای رقابتی سالم با حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای فراهم است.

 

وی با بیان این‌که افرادی که تایید صلاحیت شده‌اند به صورت پیامکی به آنان اطلاع‌رسانی شده است، ابراز کرد: کلیه‌ی داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان می‌توانند برای اطلاع از نتیجه‌ی بررسی صلاحیت‌ها، شخصاً ظرف مدت امروز جمعه (۱۵ دی) و فردا شنبه (۱۶ دی) به فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه (دهلران و ایلام) مراجعه کرده و به صورت مکتوب نتایج بررسی‌های هیئت نظارت مرکز و استان را دریافت کنند.

 

دبیر ستاد انتخابات استان ایلام یادآور شد: داوطلبانی که به نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیئت نظارت استان و مرکز اعتراض دارند می‌توانند به صورت غیرحضوری از طریق سامانه‌ی وزرات کشور با مراجعه به بخش اعتراض به نظر هیئت‌های نظارت نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

 

زرگوش خاطرنشان کرد: شورای نگهبان از روز چهارشنبه‌ی هفته آتی به مدت ۳۰ روز بر اساس قانون انتخابات، اعتراضات را بررسی و در خصوص صلاحیت‌ها اعلام نظر خواهد کرد و نتایج قطعی در ۱۵ بهمن سال جاری اعلام خواهد شد.

 

استان ایلام دارای ۲ حوزه‌ی انتخابیه ایلام و دهلران و سه کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

 

حوزه انتخابیه ایلام شامل شهرستان‌های؛ ایلام، ایوان، چرداول، سیروان، هلیلان، چوار، مهران و ملکشاهی و حوزه‌ی انتخابیه‌ی دهلران شامل شهرستان‌های؛ دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره است.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1201 توسط ilam24 و در روز شنبه 16 دی 1402 ساعت 07:06:08
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1204
15 / 10 / 1402 - 7:15

عملیات انتحاری در دنیا هیچ ارزش نظامی ندارد

به گزارش ایلام۲۴ ، حجت الاسلام الله نور کریمی تبار در خطبه‌های نماز جمعه ایلام اظهار کرد: حادثه کرمان حادثه تلخی بود که ما را عزادار کرد و انسان‌های بی‌گناهی شهید شدند که به عشق سردار دل‌ها به کرمان رفته بودند. وی عنوان کرد: دشمنان در اوج ناامیدی، یاس و درماندگی قرار گرفته‌اند که چنین

به گزارش ایلام۲۴ ، حجت الاسلام الله نور کریمی تبار در خطبه‌های نماز جمعه ایلام اظهار کرد: حادثه کرمان حادثه تلخی بود که ما را عزادار کرد و انسان‌های بی‌گناهی شهید شدند که به عشق سردار دل‌ها به کرمان رفته بودند.

وی عنوان کرد: دشمنان در اوج ناامیدی، یاس و درماندگی قرار گرفته‌اند که چنین عملیات کوری انجام می‌دهند، زنان، کودکان و شهروندان بی گناه را به شهادت می‌رسانند، شاید تلاش استکبار جهانی این باشد که بخواهند افکار جهانی را از غزه و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی مرتکب می‌شود، متوجه جاهایی دیگر کند تا جنایت‌های آنها کمتر دیده شود.

امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه این تغییر زمین نبرد نشانه ضعف و استیصال نظام سلطه و استکبار جهانی است، گفت: امروز هم اختلاف شدیدی بین رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها وجود دارد، اینها تصور نمی‌کردند که عملیات الاقصی اینقدر برای اینها پرهزینه باشد، آنها با تمام توان ورود کردند اما به هیچکدام از اهدافی که تعیین کرده بودند دسترسی پیدا نکردند، آنها فکر نمی‌کردند که در شرایطی قرار بگیرند که دنبال این باشند از فرزند نامشروعشان برای ایجاد ناامنی در جمهوری اسلامی کمک بگیرند

 

حجت الاسلام کریمی تبار با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی با توان و اقتداری که دارد به نحو مطلوب در میدان پاسخ لازم را خواهد داد، ابراز کرد: پیامی که مقام معظم رهبری برای شهدای حادثه زائر مزار سردار دل‌ها دادند، نکات کلیدی به همراه داشت، ایشان فرمودند که دشمن بداند سربازان راه روشن سلیمانی هم رذالت و جهالت آنان را تحمل نخواهند کرد.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1204 توسط ilam24 و در روز جمعه 15 دی 1402 ساعت 07:15:09
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1207
13 / 10 / 1402 - 7:19

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام؛

شهید سلیمانی تأثیری بی‌پایان در دل‌های مردم دارد

به گزارش ایلام۲۴ ، سردار جمال شاکرمی صبح چهارشنبه در اجتماع بزرگ رهروان حاج قاسم و پیروان حضرت فاطمه (س) در مصلی شهر ایلام گفت: حضور مسئولین در کنار مردم و همراه بودن با مردم صحنه‌های زیبایی را از خدمت‌رسانی به مردم خلق می‌کند که باعث می‌شود تا تفکر حاج قاسم در میان مردم پیاده‌سازی

به گزارش ایلام۲۴ ، سردار جمال شاکرمی صبح چهارشنبه در اجتماع بزرگ رهروان حاج قاسم و پیروان حضرت فاطمه (س) در مصلی شهر ایلام گفت: حضور مسئولین در کنار مردم و همراه بودن با مردم صحنه‌های زیبایی را از خدمت‌رسانی به مردم خلق می‌کند که باعث می‌شود تا تفکر حاج قاسم در میان مردم پیاده‌سازی شود.

 

وی افزود: نیمه دی ماه ۹۸ یک صورت زیبا در میان شهدای انقلاب اسلامی طلوع کرد و در مرکزیت این کهکشان قرار گرفت.

 

وی تصریح کرد: احساس پاک هزاران نفر در جغرافیای مقاومت و در دوردست‌ها برای همیشه تاریخ ثبت شد، حادثه ۱۳ و ۱۴ و حتی ۱۷ دی‌ماه در کرمان که همه مردم گریستند، بار دیگر تاریخ رحلت امام را زنده کرد و این مرد بزرگ بر دستان مردم تشییع شد و مردم نشان دادند که حاج قاسم را دوست دارند و پیوند عمیق با ولایت دارند.

 

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) ایلام بیان کرد: در نزد این شهید مقاومت کلمات کم می‌آورد، او بزرگ بود و دارای صفت اخلاقی بیشماری بود که باعث شد تا مردم او را دوست بدارند و همچنین مجری شکست‌های راهبردی امریکا در منطقه بود.

 

وی افزود: اگر در منطقه حرف برای گفتن داریم و در دوردست‌ها حضور داریم به خاطر شهید سلیمانی بود، همچنین او همواره در جهاد در راه خدا و کمک به مردم بود و در این راه حتی از جانش دریغ نکرد.

 

سردار شاکرمی عنوان کرد: دشمنان فکر کردند که حاج قاسم را از ما گرفتند، اما امروز نه تنها در ایران بلکه در مناطق مختلف دنیا انسان‌های بیشماری پیرو مکتب حاج قاسم هستند.

 

وی گفت: این مغناطیس حاج قاسم بود که جوان‌ها را جذب کرد تا در مقابل دشمن قرار بگیرند، او تحت تأثیر مکتب فاطمی توانست به قاسمی تبدیل شود که در قلب مردم جای گیرد.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1207 توسط ilam24 و در روز چهارشنبه 13 دی 1402 ساعت 07:19:40
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1198
8 / 9 / 1402 - 8:57

مدیرکل دامپزشکی استان :؛

کاهش تب مالت در ایلام با واکسیناسیون ۸۰ درصدی دام‌ها

یونس احمدی با اشاره به اکثر مصوبات جلسه قبلی کارگروه ساماندهی کشتارگاه‌های استان اجرایی شده است، افزود: وضعیت و روند کار برای بهسازی و تجهیز کشتارگاه‌های دام استان مثبت است اما می‌تواند بهتر هم باشد.   وی با اشاره به اینکه بیماری‌های مشترک یکی از معضلات جدی در استان است که نیازمند فرهنگ سازی است،

  1. یونس احمدی با اشاره به اکثر مصوبات جلسه قبلی کارگروه ساماندهی کشتارگاه‌های استان اجرایی شده است، افزود: وضعیت و روند کار برای بهسازی و تجهیز کشتارگاه‌های دام استان مثبت است اما می‌تواند بهتر هم باشد.

 

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های مشترک یکی از معضلات جدی در استان است که نیازمند فرهنگ سازی است، افزود: برای کاهش بیماری مشترک بین انسان و دام هیچ راهی به جز استفاده از مرکز مجاز عرضه گوشت بهداشتی وجود ندارد.

 

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌های کشتار مجاز به خصوص در مرکز استان فراهم شود، افزود: انتظار جامعه دامپزشکی استان و دامداران استان تعیین تکلیف شدن وضعیت کشتارگاه صنعتی دام ایلام است.

 

احمدی بیان کرد: برای بهسازی و تجهیز کشتارگاه‌های دام استان بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، شهرداری‌های استان ایلام باید در این زمینه همکاری بیشتری انجام دهند.

 

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اشاره به اینکه از ۲۲ نقطه شهری در استان در ۱۰ نقطه کشتارگاه وجود دارد، افزود: به زودی در هلیلان و چوار نیز کشتارگاه ایجاد می‌شود، همچنین کشتارگاه‌های دام در بخش‌های صالح آباد، میمه و زرین آباد غیر فعال هستند.

 

وی بیان کرد: با همکاری دامپزشکی استان ایلام، کشتارگاه مهران به بخش خصوصی واگذار شده که الان وضعیت بسیار خوبی پیدا کرده است، افزود: دامپزشکی از حضور سرمایه گذاران در طرح‌های کشتارگاهی استان حمایت می‌کند.

 

وی از اجرای طرح دامپزشکی پلاس در سطح استان خبر داد و گفت: در این طرح مراکز مجاز عرضه گوشت که دارای مهر دامپزشکی هستند به مردم معرفی می‌شوند

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1198 توسط ilam24 و در روز چهارشنبه 8 آذر 1402 ساعت 08:57:52
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1161
10 / 5 / 1402 - 19:22

گزارش تصویری / محرم١۴٠٢ در ایلام

سنت تکیه گردی تاسوعای حسینی(ع) در ایلام یکی از سنت‌های قدیمی سنت تکیه گردی زنان در عصر تا شامگاه روز تاسوعاست که اقدام به حضور در تکایا و حسینیه‌های شهر می‌کنند؛ در این سنت با روشن کردن شمع در هر حسینیه، مسجد و تکایا به نیت شهدای کربلا و با هدف رسیدن به مراد خود

سنت تکیه گردی تاسوعای حسینی(ع) در ایلام
یکی از سنت‌های قدیمی سنت تکیه گردی زنان در عصر تا شامگاه روز تاسوعاست که اقدام به حضور در تکایا و حسینیه‌های شهر می‌کنند؛
در این سنت با روشن کردن شمع در هر حسینیه، مسجد و تکایا به نیت شهدای کربلا و با هدف رسیدن به مراد خود شمع روشن کرده و بر سر، پیشانی یا شانه‌های خود به نشانه‌ی عزادار بودن گل می‌مالند.
در این روز تکیه حضرت ابوالفضل (ع) و تکیه سید محمد موسوی معروف به تکیه سید از شلوغ ترین و پرترددترین اماکنی است که زنان و‌دختران ایلامی به آنجا رفته و عزاداری می‌کنند.

 

عکاس: زهرا مظفری

 

.//

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1161 توسط ilam24 و در روز سه شنبه 10 مرداد 1402 ساعت 19:22:28
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1159
25 / 3 / 1402 - 16:00

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام:؛

حساسیت  مردم روی مسئله زیست محیطی استان قابل ستایش است

به گزارش ایلام۲۴ ؛امام جمعه ایلام گفت : حساسیت روی مسئله زیست محیطی توسط مردم  وفعالان زیست محیطی استان قابل ستایش است، ولی نیاز است بعضی طرح ها مثل منطقه بانکول کار کارشناسی صورت گیرد تا بین آسیب رساندن به محیط زیست و اشتغال زایی بهترین گزينه انتخاب شود.   وی با اشاره به اینکه

به گزارش ایلام۲۴ ؛امام جمعه ایلام گفت : حساسیت روی مسئله زیست محیطی توسط مردم  وفعالان زیست محیطی استان قابل ستایش است، ولی نیاز است بعضی طرح ها مثل منطقه بانکول کار کارشناسی صورت گیرد تا بین آسیب رساندن به محیط زیست و اشتغال زایی بهترین گزينه انتخاب شود.

 

وی با اشاره به اینکه تعدادی درختان بلوط در مناطق جنگلی استان به دلیل امراض مختلف خشک شده اند، تصریح کرد: متاسفانه قطع کردن درختان نیز در بعضی از مناطق جنگلی استان مشاهده می شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار عنوان کرد: بانکول جزو زیباترین مناطق استان است و خسارت وارد شده به درختان بانکول با کاشت چند برابر باید جبران شود.

 

امام جمعه ایلام با اشاره به مسئله آتش سوزی در جنگل های استان، افزود: همه باید برای مقابله و پیشگیری از آتش سوزی همکاری کنند.

 

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1159 توسط ilam24 و در روز پنجشنبه 25 خرداد 1402 ساعت 16:00:13
© Copyright 2024 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر