شماره : 1161
10 / 5 / 1402 - 19:22

گزارش تصویری / محرم١۴٠٢ در ایلام

سنت تکیه گردی تاسوعای حسینی(ع) در ایلام یکی از سنت‌های قدیمی سنت تکیه گردی زنان در عصر تا شامگاه روز تاسوعاست که اقدام به حضور در تکایا و حسینیه‌های شهر می‌کنند؛ در این سنت با روشن کردن شمع در هر حسینیه، مسجد و تکایا به نیت شهدای کربلا و با هدف رسیدن به مراد خود

سنت تکیه گردی تاسوعای حسینی(ع) در ایلام
یکی از سنت‌های قدیمی سنت تکیه گردی زنان در عصر تا شامگاه روز تاسوعاست که اقدام به حضور در تکایا و حسینیه‌های شهر می‌کنند؛
در این سنت با روشن کردن شمع در هر حسینیه، مسجد و تکایا به نیت شهدای کربلا و با هدف رسیدن به مراد خود شمع روشن کرده و بر سر، پیشانی یا شانه‌های خود به نشانه‌ی عزادار بودن گل می‌مالند.
در این روز تکیه حضرت ابوالفضل (ع) و تکیه سید محمد موسوی معروف به تکیه سید از شلوغ ترین و پرترددترین اماکنی است که زنان و‌دختران ایلامی به آنجا رفته و عزاداری می‌کنند.

 

عکاس: زهرا مظفری

 

.//

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1161 توسط ilam24 و در روز سه شنبه 10 مرداد 1402 ساعت 19:22:28
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1159
25 / 3 / 1402 - 16:00

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام:؛

حساسیت  مردم روی مسئله زیست محیطی استان قابل ستایش است

به گزارش ایلام۲۴ ؛امام جمعه ایلام گفت : حساسیت روی مسئله زیست محیطی توسط مردم  وفعالان زیست محیطی استان قابل ستایش است، ولی نیاز است بعضی طرح ها مثل منطقه بانکول کار کارشناسی صورت گیرد تا بین آسیب رساندن به محیط زیست و اشتغال زایی بهترین گزينه انتخاب شود.   وی با اشاره به اینکه

به گزارش ایلام۲۴ ؛امام جمعه ایلام گفت : حساسیت روی مسئله زیست محیطی توسط مردم  وفعالان زیست محیطی استان قابل ستایش است، ولی نیاز است بعضی طرح ها مثل منطقه بانکول کار کارشناسی صورت گیرد تا بین آسیب رساندن به محیط زیست و اشتغال زایی بهترین گزينه انتخاب شود.

 

وی با اشاره به اینکه تعدادی درختان بلوط در مناطق جنگلی استان به دلیل امراض مختلف خشک شده اند، تصریح کرد: متاسفانه قطع کردن درختان نیز در بعضی از مناطق جنگلی استان مشاهده می شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار عنوان کرد: بانکول جزو زیباترین مناطق استان است و خسارت وارد شده به درختان بانکول با کاشت چند برابر باید جبران شود.

 

امام جمعه ایلام با اشاره به مسئله آتش سوزی در جنگل های استان، افزود: همه باید برای مقابله و پیشگیری از آتش سوزی همکاری کنند.

 

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1159 توسط ilam24 و در روز پنجشنبه 25 خرداد 1402 ساعت 16:00:13
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1156
24 / 3 / 1402 - 19:31

قاتل فراری توسط پلیس ایلام دستگیر شد

به گزارش ایلام٢۴ ؛ فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: قاتل فراری پس از ۱۸ روز با  تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی استان در عملیاتی منسجم و غافلگیرانه دستگیر شد.   سردار “جمال سلمانی” اظهار داشت: در پي وقوع یک فقره قتل در اوایل خرداد ماه سال جاری در حوزه یکی از محلات شهر ایلام و متواری

به گزارش ایلام٢۴ ؛ فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: قاتل فراری پس از ۱۸ روز با  تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی استان در عملیاتی منسجم و غافلگیرانه دستگیر شد.

 

سردار “جمال سلمانی” اظهار داشت: در پي وقوع یک فقره قتل در اوایل خرداد ماه سال جاری در حوزه یکی از محلات شهر ایلام و متواری شدن قاتل، دستگیری قاتل متواری در دستور کار پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

 

وی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی استان با همکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) و رصد اطلاعاتی و تلاش شبانه روزی مخفیگاه قاتل را در شهر ایلام شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی طی عملیاتی غافلگیرانه وی را در مخفیگاهش دستگیر کردند.

 

فرمانده انتظامی استان ایلام تصریح کرد: متهم در تحقیقات فنی پلیس و پس از مواجهه با مستندات، به بزه انتسابی (قتل) با انگیزه اختلاف شخصی معترف شد.

 

سردار سلمانی با بيان اينكه متهم جهت سير مراحل قانوني پس از تشکیل پرونده تحویل مرجع قضائی شد، گفت: مجرمان و هنجارشکنان هیچگاه نمی‌توانند از مجازات قانونی فرار کنند و پلیس با اینگونه افراد قاطعانه و برابر قانون برخورد خواهد کرد.

 

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1156 توسط ilam24 و در روز چهارشنبه 24 خرداد 1402 ساعت 19:31:11
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1152
23 / 3 / 1402 - 15:13

نرخ رشد جمعیت در استان ایلام ۱.۴۵ درصد است

به گزارش خبرنگار ایلام۲۴ ، جاسم محمدی در دیدار با بازرس کل ایلام پرداخت مطالبات معوق کارکنان را یکی از چالش‌های این دانشگاه دانست و اظهار داشت: تعداد پرسنل دانشگاه بیش از ۷۵۰۰ نفر است و از این حیث در سطح ادارات استان از نظر تعداد پرسنل در رتبه بالایی قرار دارد و تأمین ردیف

به گزارش خبرنگار ایلام۲۴ ، جاسم محمدی در دیدار با بازرس کل ایلام پرداخت مطالبات معوق کارکنان را یکی از چالش‌های این دانشگاه دانست و اظهار داشت: تعداد پرسنل دانشگاه بیش از ۷۵۰۰ نفر است و از این حیث در سطح ادارات استان از نظر تعداد پرسنل در رتبه بالایی قرار دارد و تأمین ردیف بودجه اختصاصی برای پرداخت مطالبات آن‌ها یک چالش اساسی است.

 

وی به پروژه‌های عمرانی در دست اقدام این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تعداد ۹۵ پروژه در حال تکمیل و افتتاح داریم که مهمترین آن‌ها بیمارستان‌های دو شهرستان ملکشاهی و بدره هستند و در صورت تأمین اعتبار به مرحله بهره‌برداری خواهند رسید.

 

وی با اعلام اینکه نرخ رشد جمعیت در استان ایلام ۱.۴۵ است، افزود: متاسفانه رشد جمعیت کشور در طی چند سال اخیر رو به کاهش است و استان ایلام نیز از این قاعده مستثنی نیست و ما در این راستا مرکز ناباروری سطح ۲ و ۳ را در بیمارستان طالقانی و شهرستان دره‌شهر راه‌اندازی کردیم که به زوج‌های جوان و نابارور مشاوره می‌دهند.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1152 توسط ilam24 و در روز سه شنبه 23 خرداد 1402 ساعت 15:13:56
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1142
3 / 3 / 1402 - 19:47

سامانه سجام جهت انعکاس مطالبه مردمی و جلوگیری از تخلف و فساد اداری و غیر اداری در استان ایلام فعال شده است

معاون اجتماعی و‌ پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام گفت: جلوگیری از وقوع جرم و کاهش جرائم از مهمترین برنامه‌های ماست. هدف اول کنترل و هدف دوم کاهش است و هدف اصلی ارتقاء آگاهی عمومی است تمنای ما از اصحاب رسانه برای مساعدت در بحث آگاهی های عمومی است.؛

به گزارش ایلام٢۴، اسماعیل قمری امروز (چهارشنبه ٣ خرداد) در نشست مطبوعاتی  با رسانه ها  گفت : معتادین متجاهر در ایلام عامل اصلی ۸۹ درصد سرقت‌ها هستند بنابراین ایجاد مرکز ماده ۱۶ در مرکز استان برای ساماندهی و اصلاح این افراد نیازی مبرم است.

 

وی با عنایت به جمع آوری معتادان متجاهر در مرکز ماده ۱۶ و متعاقب آن کاهش آمار سرقت در استان گفت: با افتتاح این مرکز در ایلام از بروز سرقت خودروها جلوگیری شده و این افراد با قرار گرفتن در بستر آموزش‌های مورد نیاز دوباره به اجتماع بازگردانده خواهندشد.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام با اشاره به افزایش آمار سرقت در سال جدید اظهارداشت: در فروردین سال گذشته ۵۹۶ فقره سرقت خودرو و محتویات داخل خودرو داشتیم که در زمان مشابه سال جدید این آمار به ۷۸۰ مورد رسید به همین دلیل نیازمند مرکز ماده ۱۶ هستیم.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته آمارهایی که در سه بخش جرائم، دعاوی و آسیب‌های اجتماعی داشتیم؛ در خصوص جرائم وضعیت ایده‌آلی در استان نداریم، تأکید کرد: جرائم توهین علیه شخصیت‌های مقدس و معنوی در استان بالا است و همچنین جرائم علیه اموال و مالکیت و کلاهبرداری رایانه‌ای استان از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

 

قمری با توجه به افزایش آمار خودکشی و اعتیاد و طلاق در استان تصریح کرد: با استناد به آمارهای گذشته،‌ این سه موضوع در رأس هرم ۱۰ آسیب برتر استان قرار دارند  که تمرکز مجموعه پیشگیری بیشتر بر این موارد است.

 

اسماعیل قمری با اشاره به تشکیل کمیته‌ی پیشگیری از سرقت و اینکه در موضوع سرقت بُعد مالی در مرحله دوم اهمیت قرار دارد و قبل از آن امنیت روحی و روانی جامعه اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: حتی اگر یک درصد میزان سرقت را کاهشی کنیم به هدف رسیده‌ایم. تنها به نامه نگاری و جلسات اکتفا ننموده‌ایم.استانداری، بهزیستی و دیگر نهادها را مجاب نمودیم تا بستری برای این مهم فراهم کنند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در ادامه به تشریح اقداماتی جهت راه اندازی سامانه‌ای برای مقابله با زمین‌خواری پرداخت و یادآور شد: هدف از راه اندازی سامانه‌ پنجره واحد زمین مقابله با زمین خواری است و جلوگیری از تعدی و تعرض اشخاص به اراضی ملی است.

 

وی با اشاره به اینکه سامانه جهت پیشگیری از تغییر کاربری زمین‌های اراضی ملی و زمین خواری راه اندازی می‌شود، گفت: با وجود این سامانه در کمترین زمان ممکن بدون بروکراسی های رایج اداری وضعیت مالکیت زمین را از لحاظ اینکه  زمین متعلق به منابع طبیعی، وقفی، اراضی ملی یا خیر باشند را بدون نیاز به حضور و مراجعه به ادارات مختلف را میتوان استعلام گرفت.

 

وی ضمن معرفی سامانه سجام افزود: این سامانه برای پیشگیری اجتماعی و حفظ حقوق شهروندی جهت جلوگیری از تخلف و فساد اداری و غیر اداری بارگذاری شده است. بدون اینکه هویت اشخاص مشخص شود برای افشاگری و با کمترین هزینه در دسترس عموم مردم بدون واسطه می‌باشد تا هرکس متوجه خلافی شد جهت عدم هدر رفت سرمایه‌های  دولت و ملت و سود برای هردو طرف آن را اعلام نماید.

 

قمری با توجه به نیاز جامعهٔ امروز و مطالبه‌ی عمومی مردمی در حوزه مشاورین املاک و نمایشگاه‌های اتومبیل اضافه کرد: عدم آگاهی و شناخت مردم از قانون و بندهای حقوقی سبب گرفتار شدن آنها و وقوع جرم می‌گردد چرا که در قراردادها عامه مردم که آنها را ملتفت نمی‌شوند و قابل فهم نیستند.در همین رابطه طرح هر مشاور املاک و نمایشگاه اتومبیل یک حقوقدان را اجرایی نمودیم.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام در پایان ضمن قدردانی از حضور خبرنگاران گفت: در دنیای امروز رسانه ها از ارکان مهم نقش‌آفرینی در فرهنگ عمومی هستند حمایت و کمک به این معاونت را از خبرنگاران خواستاریم.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1142 توسط ilam24 و در روز چهارشنبه 3 خرداد 1402 ساعت 19:47:22
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1136
30 / 2 / 1402 - 17:51

۱۵۰هزار هکتار از جنگل های استان درگیر آفت لورانتوس

به گزارش ایلام٢۴ به نقل از پایگاه خبری ایلام زمین : در سالیان اخیر افزایش دما، خشکسالی های پی در پی ، آفات و امراض ثانویه ، زغال گیری، هجوم سوسک های چوبخوار ، بیماری لورانتوس و … همه و همه دست بدست هم داده اند تا جنگل های زاگرس در معرض خطر نابودی قرار

به گزارش ایلام٢۴ به نقل از پایگاه خبری ایلام زمین :

در سالیان اخیر افزایش دما، خشکسالی های پی در پی ، آفات و امراض ثانویه ، زغال گیری، هجوم سوسک های چوبخوار ، بیماری لورانتوس و … همه و همه دست بدست هم داده اند تا جنگل های زاگرس در معرض خطر نابودی قرار بگیرند به نحوی که وسعت جنگل‌های از ۱۲ میلیون به ۶ میلیون هکتار کاهش‌یافته است. بیش از ۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط زاگرس به‌طور سالانه در کشور نابود می‌شود و به تبع آن درختان بلوط زاگرس در ایلام نیز در معرض همین تهدیدات قرار دارند و یکی از این بیماری ها که وسعت زیادی از درختان استان ایلام را درگیر کرده است بیماری انگلی به نام لورانتوس می باشد.لورانتوس با تغذیه از مواد معدنی و آبِ گیاه باعث خشکیدگی و مرگ درختان می‌شود

عبدالرضا محمدی کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی در مورد این تهدید بزرگ درختان بلوط استان به خبرنگار ایلام زمین گفت: جنگل‌های استان ایلام چندین سال است که آلوده به گیاه انگلی لورانتوس( مخور) هستند بوته ای که بر روی شاخه‌های درختان بلوط قرار می‌گیرد، جوانه می‌زند و در نهایت سبب خشکیدگی درختان می‌شود. لورانتوس دارای اندام مکنده گوه‌ای شکل است که به داخل پوست، بُن‌لاد cambium و چوب رشد می‌کنند. شانکرهای متورم یا پهن در شاخه درختان آلوده تشکیل می‌شود. پاتوژن تعادل هورمونی گیاه را مختل کرده و باعث تشکیل جاروک در قسمت‌های مختلف درخت می‌شود. درخت در محل شانکر روی تنه می‌شکند. موخور در ایران دو گونه دارد که به نام‌های «موخور» و «چشم بلبلی» معروفند و در مناطق رویشی زاگرس بیشتر به درختان پهن برگ بلوط، بادام، بنه، افرا و کرکو خسارت وارد می‌کنند.

 

محمدی با بیان اینکه آفت «لورانتوس» بر روی درختان جنگلی به ویژه درختان بلوط رشد می‌کند عنوان کرد: این گیاه نیمه انگلی و بسیار چسبنده است که با تغذیه از مواد معدنی و آبِ گیاه باعث خشکیدگی و مرگ درختان می‌شود.

تنها راه مبارزه با آفت لورانتوس قطع فیزیکی درختان می باشد

این کارشناس ارشد منابع طبیعی در مورد نحوه انتشار این انگل از یک درخت به درخت دیگر، به خبرنگار ما گفت: از جمله عوامل پراکندگی و انتشار لورانتوس پرندگان و باد است که بذرها را انتقال می‌دهند . رشد و تکثیر این گیاهِ آسیب زا، نیازمند نور زیادی است و سایه، از رشد و تراکم این گیاه انگلی کم می‌کند.

 

محمدی در مورد راه مبارزه با این انگل عنوان داشت : اکثر متخصصان تنها راه مبارزه با آفت لورانتوس را مبارزه فیزیکی می دانند ( که البته درمان مقطعی است)که در آن باید سرشاخه‌های آلوده از درختان جنگلی قطع و سوزانده شوند تا درختان شادابی خود را باز یابند. به نحوی که به فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری پایین‌تر از محل آلودگی، شاخه‌های مبتلا را قطع کاین کارشناس ارشد منابع طبیعی و فعال حوزه رسانه در پایان بیان داشت : پیشنهاد می شود که منابع طبیعی استان برای مبارزه با لورانتوس از ظرفیت #بسیج-مردمی و سازمان های مردم نهاد و ظرفیت بالای #رسانه های استان برای مبارزه با این آفت سرطانی بلوط استفاده کند اعتباراتی که برای مبارزه با لورانتوس تزریق می شود قطره چکانی و بسیار اندک است از مسوولان به خصوص سازمان منابع طبیعی و جنگل‌ها ‌خواستاریم توجه ویژه‌ای در خصوص تامین اعتبار برای نیروی انسانی و تجهیزات برای حفظ و حراست از عرصه‌های ملی داشته باشند تا بتوانیم از این نعمت الهی محافظت کنیم

 

آفت به راحتی توسط پرندگان از یک درخت به درخت دیگر منتقل شود

 

سعید یعقوبی کارشناس ارشد گیاه پزشکی نیز در گفتگو با خبرنگار ایلام زمین بیان داشت: لورانتوس که به نام محلی مخور شناخته می شود آفت بزرگ درختان بلوط استان ایلام می باشد یک بوته انگلی که بصورت توده ای سبز رنگ و سرطانی شکل بر روی درخت رشد میکند و منابع غذایی خورد را نیز از طریق مکیدن شیره درخت بدست می اورد و درخت آفت زده به مخور با گذشت زمان اندکی چیزی جز یک چوب خشک از آن باقی نمی ماند و این داستان از جای ترسناک تر می شود که متوجه میشویم انگل می تواند به راحتی توسط پرندگان از یک درخت به درخت دیگر منتقل شود به نحوی که اگر پرنده از میوه چسبناک این بوته استفاده کند مجبور است برای برای پاک کردن منقار خود از تنه درختان دیگر کمک بگیرد و به همین سادگی این آفت از یک درخت به درخت دیگر منتقل می شود.

 

یعقوبی یکی از راه های مقابله با این آفت را قطع فیزیکی این انگل از روی درختان بر شمرد و عنوان کرد: خیلی از گروهای مردمی و طبیعت دوست که ما با انها ارتباط داریم خواهان ورود جدی #منابع-طبیعی برای مقابله با این تهدید که درختان بلوط استان را درگیر کرده است هستندرد

 

از گروه های مردمی برای مبارزه با بیماری استفاده نشده است

 

محمد عبدی یکی از شهروندان طبیعت دوست ایلامی در این زمینه به خبرنگار ما گفت : متاسفانه بسیاری از درختان #بلوط منطقه قلارنگ سیروان درگیر این مخورها هستند و روز به روز تعداد این درختان آفت زده بیشتر میشود

 

وی در ادامه بیان داشت : ما از منابع طبیعی میخواهیم گروه های مردمی و داوطلب را ساماندهی کند تا بصورت یک پویش همگانی و جهادی اقدام به قطع این آفت کنن۱۵۰هزار هکتار از جنگل های استان درگیر افت لورانتوس

 

یاسم خانمحمدیان معاون حفاطت جنگل اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری استان ایلام در مورد شیوع این آفت در ایلام به خبرنگار ما گفت: سطح آلودگی جنگلهای استان حدود ۱۵۰ هزار هکتار برآورد شده است که شامل درجات مختلفی از آلودگی است و بخصوص در مناطق شمالی استان از جمله گچان، مانشت، مله گاون و بانکول آلودگی شدیدتر بوده و نیازمند مبارزه جدی است. از سال ۱۳۸۰ تاکنون در سطحی بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار عملیات کنترل لورانتوس اجرا شده است اما با توجه به این واقعیت که جمعیت هیچ آفتی به صفر نمی­رسد، باید به صورت منظم عملیات کنترل در عرصه تکرار شود تا سطح آلودگی به آفت تا زیر حد زیان اقتصادی کاهش یابد. در حال حاضر با رایزنی های صورت گرفته اعتباری جهت مبارزه با این آلودگی اخذ شده است که تا چند روز آینده دو هزار هکتار از آن به پیمانکار واگذار می شود تا جاهای که آلودگی شدیدتری دارند پاکسازی شوند

 

ضعف منابع طبیعی در استفاده از پتانسیل بالقوه گروه های مردمی برای مبارزه با بیماری

 

خانمحمدیان در پاسخ خبرنگار ایلام زمین در مورد ضعف اداره منابع طبیعی استان در استفاده از پتانسیل بالقوه پویش ها و گروه های مردمی برای مبارزه با این بیماری بیان داشت : در حال حاضر گروه های دوست دار محیط زیست در استان ایلام فعال هستند برای مثال در قلاجه گروه انجمن زیست محیطی تحت اموزش هستند و پاکسازی درختان را از الودگی بر عهده دارند و در منطقه کارزان نیز انجمن های زیست محیطی قوی فعال هستند

 

خانمحدیان در پایان به اشاره به اینکه ضعف های در سامان دهی گروه های مردمی برای مبارزه با این بیماری ها وجود داشته است که در آینده این مهم در دستور کار اداره منابع طبیعی قرار خواهد گرفت و اداره اموزش و ترویج منابع طبیعی نیز در این زمینه بیشتر فعالیت خواهد داشت

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1136 توسط ilam24 و در روز شنبه 30 اردیبهشت 1402 ساعت 17:51:01
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1132
19 / 2 / 1402 - 19:32

پیشرفت ساماندهی یادمان ها و گلزار شهدا در ایلام مناسب است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام گفت: پیشرفت ساماندهی یادمان ها و گلزار شهدا در ایلام مناسب است.؛

به گزارش ایلام٢۴ به‌نقل از خبرگزاری مهر، سرهنگ محمد حسین فولادی ظهر روز سه شنبه در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، با قدردانی از اهتمام استاندار ایلام در بحث اختصاص اعتبارات به حوزه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گفت: در سفر رئیس جمهور به استان ۴ میلیارد تومان برای ساماندهی یادمان‌ها و گلزار شهدا اختصاص یافته بود که با پیگیری‌های استاندار ایلام این رقم به ۱۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

وی افزود: با پیگیری‌های استاندار ایلام سال گذشته در مجموع ۶۷ میلیارد تومان برای ساماندهی یادمان‌ها و گلزار شهدا و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اختصاص یافت که ۳۵ میلیارد تومان از این اعتبار مصوب تخصیص یافت که درنظر گرفتن این اعتبار و تخصیص به این حوزه در کشور کم نظیر است.

 

سرهنگ فولادی ادامه داد: با اختصاص اعتبارات بسیار خوب به حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به احتمال زیاد عملیات ساماندهی یادمان شرهانی هفته دولت و یا هفته دفاع مقدس به اتمام می‌رسد.

 

وی بیان داشت: استاندار ایلام برای حوزه ایثار و شهادت و ساماندهی یادمان‌ها شهدا سنگ تمام گذاشتند و اقدامات و اختصاص اعتبارات به این حوزه در مرکز بعنوان یک الگو برای سایر استان‌ها مطرح شده است.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1132 توسط ilam24 و در روز سه شنبه 19 اردیبهشت 1402 ساعت 19:32:01
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1126
11 / 2 / 1402 - 5:15

امام جمعه ایلام؛؛

توسعه زیرساخت‌های ایلام برای اربعین پیش‌رو نیازمند اعتبار ملی است

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام به ضرورت تکمیل زیرساخت‌های اربعین اشاره کرد و گفت: توسعه زیرساخت‌های ایلام برای اربعین پیش‌رو نیازمند اعتبار ملی است.؛

به گزارش ایلام٢۴؛ حجت الاسلام اله‌نور کریمی‌تبار در دیدار با مدیران مسکن و شهرسازی استان ایلام، به ضرورت تکمیل زیرساخت‌های اربعین اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های ایلام برای اربعین پیش‌رو نیازمند اعتبار ملی است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام اربعین را نماد و نمود و افتخار استان عنوان کرد و گفت: لازمه حفظ این افتخار برای استان ایلام، تکمیل زیرساخت‌ها و به‌روزرسانی آن بوده تا در اربعین پیش‌رو زائران با مشکل، موانع و کمبود مواجه نشوند.

 

وی به چاره‌ اندیشی برای تکمیل زیرساخت‌ها به ویژه زیرساخت‌هایی جاده‌ای اشاره کرد و عنوان کرد: محورهای مواصلاتی استان ایلام به توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و کوهستانی بودن نیازمند توجه ویژه‌ای است.

 

امام جمعه ایلام تصریح کرد: نبود بزرگراه در استان ایلام یک نقص برای استان بوده که می‌طلبد مسئولان در برنامه‌های خود برای تقویت محورهای مواصلاتی به آن توجه ویژه داشته باشند.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام به تلاش مسئولان برای توسعه‌ راه‌ها اشاره کرد و ادغان داشت: لازم است که با همت کارگزاران و مسئولان مربوطه، در توسعه مسیر اربعین حسینی اقدام جهادی و شبانه روزی انجام گیرد.

 

کریمی‌‌تبار در ادامه به فراهم آوردن زمینه برای خانه‌دار شدن مردم به ویژه نسل جوان اشاره و تصریح کرد: داشتن مسکن مناسب و متناسب با شرایط خانوارها حق طبیعی هر شهروندی است و لازم است مسئولان زمینه این حق را برای احاد مردم فراهم کنند.

 

وی به شعار دولت برای تولید و ساخت سالانه یک میلیون مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن اشاره و بیان کرد: آن چه امروز شاهدیم همت دولت برای تحقق این وعده در حال انجام است.

 

اما جمعه ایلام با اشاره به کاهش توان مردم در خرید و اجاره مسکن گفت: مردم امروز از خرید و اجاره مسکن ناتوان و لازم است مسئولان در این راستا نیز اهتمام بیشتری داشته باشند.

ثبت شده در سایت مجله خبری ایلام 24 طی شماره 1126 توسط ilam24 و در روز دوشنبه 11 اردیبهشت 1402 ساعت 05:15:30
© Copyright 2023 http://ilam24.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر